Apple TV vs. Chromecast

20.08.2017

Onehda jsem na twitteru prohlásil, že Chromecast je pro určitý způsob použití lepší než Apple TV. Toto se setkalo s obecných zájmem a tak se pokusím tyto dvě zařízení srovnat. Upozorňuji však, že tento článek je striktně subjektivní

Apple TV

Apple TV jsem si před cca dvěmi lety koupil jako poslední kousek ekosystému (MacBook - mid 2009, iPad, iPhone). Hlavní funkce, která mě zajímala bylo AirPlay. Pustit si hudbu nebo video přímo z mobilu je přece supr! Tohle je taky hlavní pohled z kterého budu srovnávat s Chromecast.

Není to špatný

Z iPadu nebo iPhonu si pustíte video do telky rovnou. Takže šetřite baterku, navíc některé aplikace umí přehrávat tímto způsobem i když má zařízení vypnutý display (Safari a třeba Prima Play). Takže si pustíte třeba ten Autosalon, zaklapnete obal iPadu a koukáte přes Apple TV. Tohle funguje dobře. Nicméně aby se video stream nepřerušil, je třeba zřejmě něco explicitně implementovat/nastavit, což třeba aplikace Tipsport (což je asi nejvíc ostudná česká aplikace pro iOS, ale to je na další článek) neumí. Takže u přenosů Extraligy přes tuto appku musím mít iPad zapnutý celou dobu.

Filmy, NHL, Trailery ... Hlavně teda to NHL highlights jsou supr! (Jo chápete správně, mám rád hokej :-)), taky sem tam nějaký ten trailer jsem se koukl. Taky si můžete pustit i nějaké filmy, ale výběr celkem mizerný, takže jsem si nikdy nic nepůjčil ani nekoupil.

ale ...

Avšak vše má svá omezení. Jako první velké zklamání pro mně bylo, že video přes AirPlay funguje až na MacBoocích 2011 a novějších. Takže s mým mid 2009 jsem jsi pustil maximálně hudbu. Avšak ani s novějším MacBookem to není úplně ono. Na rozdíl od mobilních zařízení nelze přes AirPlay pustit video do fullscreenu. Lze sdílet pouze celou obrazovku. Takže při puštění videa se notebook zapotí jako by sám přehrával.

Jako další problém vnímám stabilitu. Někdy se prostě Apple TV odpojí od Wifi a máte smůlu. Někdy zase stream z nějakého důvodu spadne a Apple TV už v síti nenajdete. Řeknete si, cájk, příští update tyto problémy vyřeší, to by ten update musel ale fungovat. Poslední update jsem musel řešit až připojením k notebooku a restorem přes iTunes. A ano tušíte správně, ani teď to nefunguje úplně hladce

Google Chromecast

Tuhle hračku jsem dostal teď k vánocům jako dárek od obchodního partnera. Předtím jsem o Chromecast slyšel, a přišlo mi to jako dobrý ekvivalent právě k Apple TV, ale pro Android platformu.

Milé překvapení

Obecně platformu Android spíše ignoruji, takže jsem Chromecast bral jako ekvivalent Apple TV, ale taky jako outsidera srovnání. Po reálné zkušenosti však musím svoje mínění korigovat. Funguje to totiž dobře! Do Chrome si nainstaujete oficiální plugin a můžete streamovat obsah prohlížeče do televize. Pokud přepnete video na fullscreen tak se video zobrazí fullscreen primárně na televizi. Experimentálně funguje i stream celé obrazovky počítače (má to nějaké mouchy, třeba poměr stran trochu nesedí, kousek obrazovky není vidět).

Na mobilním zařízení funguje stream videa obdobně jako u Apple TV. V okénku videa se zobrazí ikonka pro přepnutí na stream do televize.

Popcorn Time + Chromecast = KILLER!!

Znáte aplikaci Popcorn time? Tak vězte, že v kombinaci s Chromecast je prostě boží! Popcorn time má totiž nativní podporu streamu do Chromecast. Takže můžete koukat na filmy a seriály tak pohodlně jako nikdy předtím.

YouTube bejbé ...!

Chromecast funguje výborně s Youtube! Ne, že by to v základu fungovalo hůř než konkurenční platforma, ale umí prostě něco navíc. Ta třešnička je kooperativní přidávání videi do fronty (playlistu). Takže třeba sedíte večer s přáteli a každý kdo má nějaký Android nebo iOS si může otevřít Youtube appku a házet další videa do fronty vašecho Chromecast.

Co je lepší?

Subjektivně je pro mě vítězem Chromecast. Hovoří pro něj cena a větší univerzálnost.

Applet TV sedí do ekosystému Apple, nicméně pokud nejste kompletně zařízení jablečnými produkty, tak si troufám tvrdit, že lépe poslouží výrobek od Google.

Je mi jasné, že moje srovnání trochu kulhá neboť Chromecast je trochu jiné a jednodušší zařízení než Apple TV. Pokud chcete lepšího konkurenta musíte počkat na Nexus Player, ale to už bude jiná písnička